Školní web

Licence ve školství

            V současné době má ve školství největší podíl co do používaných produktů společnost Microsoft (především u projektu INDOŠ je to MS Windows 2000 profesional, MS Windows 2000 server, MS Office 2000). Microsoft má dva nejvýhodnější licenční modely pro školství (výrazně nižší ceny než mají firmy) a to jsou:

·     Microsoft School Agreement - pronájem licencí obvykle na dobu 12 nebo 36 měsíců (lze používat vždy nejnovější verzi programu po dobu trvání smlouvy)

·  Microsoft select –. nákup trvalých licencí software (lze pouze instalovat libovolnou starší verzi programu) 

            Při nákupu operačních systémů (MS Windows) pro školství není cena od společností Microsoft dotována  (výhodnější cena), ta je pouze pro MS Office, MS Windows server a některé další produkty. Zde si doporučujeme zjistit, zda-li již nevlastníte odpovídající starší licenci MS Windows nebo MS-DOS. V případě, že takovéto licence máte, můžete zakoupit update, který je firmou Microsoft již dotován a je proto výhodné si jej pořídit. 

            Pokud máte ve škole darované počítače a řešíte problém, jaké licence máte zakoupit, kolik vás to bude stát, popřípadě kde na to vzít peníze, pak máme pro vás dobrou zprávu. Firma Microsoft z důvodu odstranění licenční bariéry pro darované počítače ve školství zřídila program Fresh Start. Na zažádaní dostanete zcela zdarma licence MS Windows 98 na tolik počítačů, kolik jich potřebujete a zároveň můžete prokázat, že vám byli darovány. Zažádat můžete pouze jednou za kalendářní rok a proto doporučujeme počkat až si budete jisti  celkovým počtem darovaných počítačů (například máte slíbené dva sponzorské dary).

Časem pak můžete provést, zakoupením update, převod na novější verzi operačního systému. Více informací o podmínkách a programu naleznete na stránkách: 

http://www.microsoft.com/cze/education/pil/Program_FreshStart.asp

             Další zajímavé informace a cenné rady, jak nakoupit potřebné licence a ušetřit peníze můžete nalézt na stránkách: 

http://www.dzs.cz/default.htm

             Společnost Microsoft  nově uvolnila speciální  edici MS Office pro studenty a učitele. Tento MS Office se vyznačuje nízkou cenou a je určen pouze pro výukové účely (maximálně jej lze nainstalovat až na 4 počítače). V případě, že vystudujete nebo přestanete učit, je MS Office pořád váš a nemusíte ho odinstalovat! Tento produkt se nazývá Office Student and Teacher 2003 (stojí přibližně 3.300 Kč včetně DPH). 

            Licenční podmínky a programy jiného software jsou různé a jsou vždy uvedeny na stránkách výrobce daného produktu. Doporučujeme tyto stránky navštívit popřípadě zavolat na Hotline výrobce a zeptat se na  informace, které vás zajímají.Autor a provozovatel systému © 2004 Agerit s.r.o. DesignDwein © 2004 | info@skolniweb.cz


Společnost Agerit s.r.o. je provozovatelem následujících stránek: test.bezpecnosti.cz, www.emistr.cz,
obchod.agerit.cz, www.superfotky.cz, www.nadalku.cz, www.evidencnisystem.cz, www.pocitacovazachranka.cz, www.kamerovy-system-brno.cz a mnoha dalších.